Projekty
header 01

Projekt s názvom ʺSieť náučných chodníkov ZOMOT – rozšírenieʺ, sme realizovali na jeseň 2022. Tento projekt priamo nadväzuje a je pokračovaním úspešného projektu Sieť náučných chodníkov ZOMOT, ktorého realizáciu finančne podporil Trnavský samosprávny kraj v roku 2019.
V každej členskej obci ZOMOT boli v rámci predošlého projektu vytvorené samostatné okruhy s piatimi obojstrannými tabuľami, ktorých jedna strana zostala voľná. Práve využitie tejto prázdnej strany bolo predmetom prvej aktivity tohto projektu. Obsah nových informačných panelov sme zamerali na jednu z najkritickejších ekologických tém, o ktorej sú ľudia veľmi slabo informovaní. Je to pôdny mikrobióm. Nakoľko sa jedná o veľmi komplexnú tematiku, rozdelili sme ju do celkovo 15 tém. Každá je samostatne spracovaná na samostatnom paneli:
1. Viazanie uhlíka v pôde
2. Viazanie dusíka v pôde
3. Bioremediácia
4. Štruktúra pôdy
5. Zadržiavanie vody v pôde
6. Kolobeh a filtrovanie vody
7. Syntéza a kolobeh živín
8. Ako to robí príroda bez pesticídov
9. Ako to robí príroda bez umelých hnojív
10. Vzťah pôdneho a ľudského mikrobiómu
11. Zdravie a vitalita rastlín
12. Ako komunikujú stromy a rastliny pod zemou
13. O hubách a pionierskych rastlinách
14. Funkcie živej pôdy
15. O živote v pôde
Súčasťou obsahu týchto informačných panelov je aj šesť náučných videí pre deti aj dospelých, prístupných cez QR kódy umiestnených na jednotlivých informačných paneloch.
Tieto videá sme v rámci tohto projektu preložili a Martin Jurčo ich nahovoril v slovenskom jazyku.
Už teraz si môžete videa pozrieť tu:
Videá pochádzajú od našej učiteľky doktorky Elaine Ingham, u ktorej pôdny život študujeme. Dr. Elaine Ingham je celosvetovo uznávaná pôdna mikrobiologička, ktorá rozširuje znalosti o potravnej sieti pôdy už viac ako 4 desaťročia s cieľom umožniť obyčajným ľuďom priviesť späť život do pôdy vo svojej komunite.
Spolu 65 informačných panelov si v dohľadnej dobe budete môcť preštudovať v obciach Bohdanovce nad Trnavou, Bučany, Dolné Lovčice, Hrnčiarovce nad Parnou, Jaslovské Bohunice, Malženice, Ružindol, Suchá nad Parnou, Šelpice, Špačince, Zavar, Zeleneč a Zvončín.

Výkon stavebného dozoru počas realizácie stavby "Cyklotrasa Bohdanovce nad Trnavou a Cyklotrasa Špačince".

Záznam z prieskumu trhu VO10832181

Propagácia úspešného projektu s názvom "Cyklistické prepojenie obcí Trnava - Bohdanovce nad Trnavou - Špačince - I. etapa".

       plagát_A3.jpg

Prílohy:
Stiahnuť tento súbor (plagát A3.jpg)plagát A3.jpg139 kB
Stiahnuť tento súbor (Publicita_plagát.pdf)Publicita_plagát.pdf134 kB
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR schválilo žiadosť o nenávratný finančný príspevok, ktorú podalo Združenie obcí mestskej oblasti Trnava (ZOMOT) pre členské obce Bohdanovce nad Trnavou a Špačince.
Uvedená žiadosť bola po dlhom snažení, náročnom dopĺňaní, vybavovaní, riešení vlastníckych vzťahov s Pozemkovým fondom v k.ú. Špačince a opakujúcich podaniach žiadosti, schválená vo výške 1 288 943,34 €, pričom celková výška oprávnených výdavkov projektu je 1 356 782,46 €.
Pôvodnú projektovú dokumentáciu z r. 2008 pre Obec Bohdanovce nad Trnavou sme museli prerobiť. Spoločná myšlienka vybudovať uvedenú cyklotrasu pochádza z r. 2008, ale dlhé roky sa ju nedarilo riešiť, preto musela obec zmeniť koncepciu a novú projektovú dokumentáciu v zmysle novej platnej legislatívy.
Nové stavebné povolenie na uvedenú stavbu nadobudlo právoplatnosť 18. júna 2018.
Združenie obcí mestskej oblasti Trnava ďakuje za dobrú spoluprácu obciam Bohdanovce nad Trnavou a Špačince a ich starostom Miroslavovi Sučákovi a Júliusovi Zemkovi. Združenie si je vedomé, že toto je začiatok starostí a mnohých povinností, ale verí, že výstavbu cyklotrasy sa podarí skoro a bez väčších problémov zrealizovať.
 
 
 
 
 
 
 
 


 

Združenie obcí mestskej oblasti Trnava dňa 26. 10. 2018 zahájilo realizáciu projektu s názvom Obstaranie kompostérov pre obyvateľov menších obcí spadajúcich do MFO Trnava, ktorú finančne podporil:

OPERAČNÝ PROGRAM KVALITA ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA

Nositeľ projektu: Združenie obcí mestskej oblasti Trnava

Celková výška oprávnených výdavkov projektu: 147 252,00 EUR

Výška nenávratného finančného príspevku: 139 889,40 EUR

Výška spolufinancovania z vlastných zdrojov: 7 362,60 EUR

Opis projektu

Projekt je v súlade s Operačným programom Kvalita životného prostredia s prioritnou osou 1 - Udržateľné využívanie prírodných zdrojov prostredníctvom rozvoja environmentálnej infraštruktúry.

Hlavným a tiež celkovým cieľom je zvýšiť mieru zhodnocovania odpadov so zameraním na ich prípravu, na opätovné použitie a recykláciu a na podporu predchádzania vzniku odpadov v štyroch obciach Združenia obcí mestskej oblasti Trnava (ZOMOT). Po zistení stavu týkajúceho sa riešenia odpadov, fungovania zberných dvorov a nakladania s biologicky rozložiteľným odpadom vo všetkých členských obciach združenia a vzhľadom na veľkosť jednotlivých obcí a ich záujem o riešenie ukladania a likvidácie BRKO kompostérmi, boli do projektu z obcí združených v ZOMOT zahrnuté obce Bohdanovce nad Trnavou, Dolné Lovčice, Šelpice a Zvončín.

Aktivitou, ktorou bude zabezpečený hlavný cieľ, je obstaranie kompostérov do domácností týchto štyroch obcí, ktoré produkujú BRKO. Domácnosti zo štyroch obcí ZOMOT by tak BRKO nemuseli dávať do smetných nádob, čím by prispeli k ekologickejšiemu a nie tak finančne náročnému vysporiadaniu sa s týmto druhom odpadu. Pomocou kompostérov by v obciach vzniklo lacné, prírodné hnojivo, ktoré by ich obyvatelia mohli ďalej využiť.

Merateľným ukazovateľom projektu bude počet obstaraných kompostérov a množstvo zvýšenej kapacity zariadení na predchádzanie vzniku odpadov v štyroch menších obciach Združenia obcí mestskej oblasti Trnava (Bohdanovce nad Trnavou, Dolné Lovčice, Šelpice, Zvončín), ktoré by sa samostatne nemohli  do projektu zapojiť a ktorých finančné prostriedky sú obmedzené.

Predkladaný projekt, ako aj ciele v oblasti riešenia odpadov, sú v súlade s programom odpadového hospodárstva jednotlivých obcí, s rozpracovaným Programom odpadového hospodárstva Trnavského kraja na roky 2016 - 2020 a so zákonmi, vyhláškami a nariadeniami, ktoré určujú koncepciu riešenia odpadového hospodárstva na území SR. 

Projekt je realizovaný vďaka finančnej podpore z Európskej únie.

Tento projekt je podporený z Kohézneho fondu.

Sprostredkovateľský orgán: Slovenská agentúra životného prostredia