TECHNICKÝ PROBLÉM
- Prečítané: 180x
Ospravedlňujeme sa návštevníkom webu ZOMOT, máme problém so zverejňovaním.
Niektoré články, prílohy alebo zverejňované dokumenty systém dáva do sekcie viditeľnej len pre admina alebo registrovaných používateľov.
Na odstránení problému pracujeme.
Cyklistické prepojenie obcí Bohdanovce nad Trnavou - Špačince
- Prečítané: 2005x
Napísali o nás:
Špačince už spája s Bohdanovcami parádna cyklotrasa
AKTUALITY - Región | 4.5.2023, 15.56, prispievatelia
Asfaltová cyklistická cestička vedie cez polia popri starom vetrolame a je úplne oddelená od motorovej dopravy. Súčasťou investície bola aj výsadba novej zelene.
Od prvej myšlienky až po položenie asfaltu ubehli roky, ale obyvatelia oboch obcí sa napokon dočkali. FOTO: Pavol Machovič
Združenie obcí mestskej oblasti Trnava (ZOMOT) investovalo do výstavby asfaltovej cestičky so šírkou 2,5 metra viac ako milión eur, do výsadby novej zelene popri nej ďalších viac ako 200 tisíc eur.
Peniaze na cyklistickú infraštruktúru získalo z eurofondov, prispel aj Trnavský samosprávny kraj. Na cyklotrasu sa má napojiť aj krajské mesto Trnava, podľa primátora Petra Bročku sa radnici zatiaľ nepodarilo vysporiadať potrebné pozemky.
Obe obce sa snažili o cyklistické spojenie minimálne pätnásť rokov, iniciátorom bol cykloaktivista Jozef Kozoň. Peniaze na takú investíciu však v minulosti podľa starostu Špačiniec Júliusa Zemka, napriek rečiam o podpore cyklodopravy, reálne neboli.
Križovanie s cestou Trnava - Dolná Krupá je jediným miestom, kde musia cyklisti zosadnúť z bicykla.
„Financie sme získali až približne pred rokom a pol, stavebné firmy začali s prácami na jeseň minulého roku. Po zimnej prestávke pokračovali na jar a dnes už nás čakajú len dokončovacie práce,“ povedal Zemko.
Časť v katastri Bohdanoviec nad Trnavou robila spoločnosť Skanska SK, časť v katastri Špačiniec Colas Slovakia.
Vytrvalosť sa tomto prípade podľa starostu Špačiniec a zároveň predsedu ZOMOT Júliusa Zemka oplatila.
„Určite, stálo to za to. Keď sa pozriem na tento cyklistický chodníček, je to jedna nádhera ísť v peknom počasí do Bohdanoviec. Máme tam rodinných príslušníkov, priateľov, a keď bude ešte odbočka do Trnavy s relaxačným priestorom, ako to plánuje Trnava, tak to bude unikát,“ povedal Zemko.
Na špačinskej časti cyklistickej cestičky ešte pribudne biela stredová čiara.
Novú cyklistickú cestičku si už vyskúšalo množstvo obyvateľov oboch obcí, ich reakcie sú len pozitívne. Ak im niečo chýba, tak len plánovaná časť do Trnavy.
Obce Bohdanovce nad Trnavou a Špačince boli historicky prepojené poľnými cestami, nová cyklotrasa ich však nekopíruje. Vedie popri starom vetrolame, ktorý je na viacerých miestach doplnený o novú výsadbu líp malolistých, jarabín, jaseňov, dubov, javorov a ďalších drevín.
Z Bohdanoviec nad Trnavou by mala cyklotrasa pokračovať k obci Boleráz, k budovaniu pokračovania až do Smoleníc sa prihlásil Trnavský samosprávny kraj
Určite to stálo za to, hovorí o dlhoročnej snahe starosta Špačiniec Július Zemko.
Ešte treba čo - to dokončiť, ale cyklotrasa je už otestovaná.
Pozrite si aj ďalšie fotografie z novej cyklotrasy:
Text: SITA
Foto: PAVOL MACHOVIČ
odkaz na článok: https://www.trnavskyhlas.sk/c/35072-foto-spacince-uz-spaja-s-bohdanovcami-paradna-cyklotrasa/
Cyklistické prepojenie obcí Trnava - Bohdanovce nad Trnavou - Špačince - I. etapa
- Prečítané: 388x
Propagácia úspešného projektu s názvom "Cyklistické prepojenie obcí Trnava - Bohdanovce nad Trnavou - Špačince - I. etapa".
Teraz.sk - článok o projekte Sieť náučných chodníkov Združenia obcí mestskej oblasti Trnava (ZOMOT)
- Prečítané: 2396x
Jaslovské Bohunice 8. mája (TASR) – V Jaslovských Bohuniciach v okrese Trnava pribudol nový päťkilometrový náučný chodník. Päť informačných tabúľ zorientuje záujemcov v základných pojmoch jaslovskobohunickej histórie. Informuje o tom webstránka obce.
Prvá tabuľa prináša informácie o dejinách obce, symboloch, popisuje tiež samotnú trasu. Doložené sú aj historické fotografie. Na druhú umiestnili rozprávanie o bohunických mlynoch na potoku Blava, na tretej sa píše o faune a flóre extravilánu a aj parku tamojšieho kaštieľa.
Neskorobarokový kaštieľ, ktorý za socializmu roky chátral a teraz je po oprave opäť dominantou obce, je obsahom štvrtej tabule. Na poslednej je súhrn ostatných pamiatok Jaslovských Bohuníc – kostoly sv. Michala a Martina, kríže a sochy pri cestách, zahrnuté sú tam aj raritné chladiace veže bohunickej atómky.
Chodník vznikol v rámci projektu Sieť náučných chodníkov Združenia obcí mestskej oblasti Trnava (ZOMOT), ktorého sú Jaslovské Bohunice členom. Združenie podalo žiadosť na financovanie spoločného projektu a dostalo finančnú podporu od Trnavského samosprávneho kraja.
Odkaz na článok:
https://www.teraz.sk/spravy/naucny-chodnik-v-jaslovskych-bohuni/465825-clanok.html
Odkaz na informačné tabule obce Jaslovské Bohunice:
https://zomottour.eu/chotarom/jaslovske-bohunice/
Na stránke zomottour.eu nájdete aj ďalšie informačné tabule členských obcí ZOMOT.
Výstava obrazov p. Ďurišovej v priestoroch ZOMOT
- Prečítané: 3023x
V Trnavských novinách MY uverejnili článok o výstave terapeutických obrazov pani Ďurišovej, ktorá bola pre verejnosť sprístupnená do 24.07.2019 v priestoroch nášho združenia na Hlavnej 5.
Výstava obrazov Kataríny Olíkovej OKA-MIHY
- Prečítané: 3571x
Výstava obrazov Kataríny Olíkovej OKA-MIHY bola v priestoroch ZOMOT na Hlavnej 5 v Trnave sprístupnená pre verejnosť od 21. marca 2019 do 19. apríla 2019.
Projekt LUMAT ponúka netradičnú medzinárodnú fotosúťaž pre širokú aj odbornú verejnosť
- Prečítané: 3433x
Trnavská mestská samospráva po intenzívnej príprave obnovy opusteného lesíka na Štrkoch práve v týchto dňoch začala realizačnú fázu revitalizácie tohto územia, ktorá je kľúčovou investičnou aktivitou podporenou z projektu LUMAT CE89. Avšak súčasťou tohto projektu spolufinancovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu INTERREG STREDNÁ EURÓPA 2014 – 2020 je aj viacero neinvestičných aktivít, z ktorých aktuálne prebieha medzinárodná fotosúťaž pre širokú aj odbornú verejnosť vo všetkých partnerských krajinách projektu, ktorými sú Poľsko, Nemecko, Rakúsko, Taliansko, Česká a Slovinská republika a samozrejme aj Slovensko zastúpené naším mestom a Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave.
Zadanie fotosúťaže je netradičné - téma fotografií, ktoré je možné do fotosúťaže prihlásiť, úzko súvisí s tematikou samotného projektu, ktorou je integrovaný environmentálny manažment, spolupráca vo využívaní územia s cieľom vytvoriť lepšie miesta pre život, problematika mestských funkčných oblastí, ako aj problematika tzv. brownfieldov a greenfieldov, ktorými sa označujú opustené a zväčša zanedbané pozemky, objekty, poľnohospodárske alebo priemyselné stavby, areály rôznych podnikov, výrobných a obchodných prevádzok, ale aj parkov a lesoparkov, ktoré už neslúžia svojmu účelu a predstavujú záťaž pre životné prostredie.
Aj napriek tomu, že tematika fotosúťaže je špecifická, veríme, že v Trnave, ako aj v okolitých obciach mestskej funkčnej oblasti Trnava, ktorú okrem nášho mesta tvoria obce Biely Kostol Bohdanovce nad Trnavou, Brestovany, Bučany, Dolné Lovčice, Hrnčiarovce nad Parnou, Jaslovské Bohunice, Malženice, Ružindol, Suchá nad Parnou, Šelpice, Špačince, Zavar, Zeleneč a Zvončín, sa nájde dostatok zaujímavých miest a objektov, s ktorými je možné sa tejto fotosúťaže zúčastniť.
LUMAT je medzinárodným projektom realizovaným v anglickom jazyku, preto sú aj pravidlá tejto fotosúťaže, kde môžu záujemcovia nájsť kompletné informácie, uverejnené v anglickom jazyku na webe interreg-central.eu. Uzávierka prijímania súťažných fotografií je 21. decembra 2018.
Obstaranie kompostérov pre obyvateľov menších obcí spadajúcich do MFO Trnava
- Prečítané: 1891x
Združenie obcí mestskej oblasti Trnava dňa 26. 10. 2018 zahájilo realizáciu projektu s názvom Obstaranie kompostérov pre obyvateľov menších obcí spadajúcich do MFO Trnava, ktorú finančne podporil:
OPERAČNÝ PROGRAM KVALITA ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA
Nositeľ projektu: Združenie obcí mestskej oblasti Trnava
Celková výška oprávnených výdavkov projektu: 147 252,00 EUR
Výška nenávratného finančného príspevku: 139 889,40 EUR
Výška spolufinancovania z vlastných zdrojov: 7 362,60 EUR
Opis projektu
Projekt je v súlade s Operačným programom Kvalita životného prostredia s prioritnou osou 1 - Udržateľné využívanie prírodných zdrojov prostredníctvom rozvoja environmentálnej infraštruktúry.
Hlavným a tiež celkovým cieľom je zvýšiť mieru zhodnocovania odpadov so zameraním na ich prípravu, na opätovné použitie a recykláciu a na podporu predchádzania vzniku odpadov v štyroch obciach Združenia obcí mestskej oblasti Trnava (ZOMOT). Po zistení stavu týkajúceho sa riešenia odpadov, fungovania zberných dvorov a nakladania s biologicky rozložiteľným odpadom vo všetkých členských obciach združenia a vzhľadom na veľkosť jednotlivých obcí a ich záujem o riešenie ukladania a likvidácie BRKO kompostérmi, boli do projektu z obcí združených v ZOMOT zahrnuté obce Bohdanovce nad Trnavou, Dolné Lovčice, Šelpice a Zvončín.
Aktivitou, ktorou bude zabezpečený hlavný cieľ, je obstaranie kompostérov do domácností týchto štyroch obcí, ktoré produkujú BRKO. Domácnosti zo štyroch obcí ZOMOT by tak BRKO nemuseli dávať do smetných nádob, čím by prispeli k ekologickejšiemu a nie tak finančne náročnému vysporiadaniu sa s týmto druhom odpadu. Pomocou kompostérov by v obciach vzniklo lacné, prírodné hnojivo, ktoré by ich obyvatelia mohli ďalej využiť.
Merateľným ukazovateľom projektu bude počet obstaraných kompostérov a množstvo zvýšenej kapacity zariadení na predchádzanie vzniku odpadov v štyroch menších obciach Združenia obcí mestskej oblasti Trnava (Bohdanovce nad Trnavou, Dolné Lovčice, Šelpice, Zvončín), ktoré by sa samostatne nemohli do projektu zapojiť a ktorých finančné prostriedky sú obmedzené.
Predkladaný projekt, ako aj ciele v oblasti riešenia odpadov, sú v súlade s programom odpadového hospodárstva jednotlivých obcí, s rozpracovaným Programom odpadového hospodárstva Trnavského kraja na roky 2016 - 2020 a so zákonmi, vyhláškami a nariadeniami, ktoré určujú koncepciu riešenia odpadového hospodárstva na území SR.
Projekt je realizovaný vďaka finančnej podpore z Európskej únie.
Tento projekt je podporený z Kohézneho fondu.
Sprostredkovateľský orgán: Slovenská agentúra životného prostredia
Prednáška Národného cyklokoordinátora a ďalšie zaujímavé odborné prezentácie v rámci Národného tréningového seminára projektu LUMAT
- Prečítané: 3728x
Mesto Trnava ako jeden z partnerov projektu LUMAT CE89 v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave ako ďalším slovenským partnerom tohto projektu zorganizovali 12. septembra 2018 na trnavskej radnici seminár venovaný odborným prednáškam v oblasti integrovaného environmentálneho manažmentu v mestských funkčných oblastiach.
Národný tréningový seminár ponúkol účastníkom doobedie zaujímavých odborných prednášok, ktoré si prišli vypočuť zamestnanci odboru územného rozvoja a koncepcií a útvaru projektového manažmentu Mestského úradu v Trnave, predstavitelia združenia ZOMOT, starostovia niektorých obcí mestskej funkčnej oblasti Trnava i pracovníci Turistického informačného centra – Región Trnava, pričom zastúpenie malo aj Spoločné výskumné centrum Európskej komisie.
Prednášajúci z Centra Excelentnosti SPECTRA, ktoré pôsobí na Ústave manažmentu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, tlmočili účastníkom hlavné poznatky z odborných workshopov organizovaných v rámci stretnutí partnerov projektu LUMAT CE89 týkajúce sa ekosystémových služieb územia, interaktívneho nástroja InVito a taktiež konceptu funkčných urbanizovaných oblastí a možností zmierňovania konfliktov záujmov vo využívaní územia.
Stručné predstavenie projektu LUMAT a Ekosystémové služby územia
V prezentácii k ekosystémovým službám územia, ktoré - jednoducho povedané - predstavujú „služby“ územia jeho obyvateľom, ako napr. poskytovanie vody, pôdy, fauny, flóry, palivových a surovinových zdrojov, ale aj možností rekreácie a turizmu, bol vysvetlený ekosystémový prístup ako efektívny nástroj na zlepšenie kvality života v mestách a prijímanie takých rozhodnutí, ktoré zohľadňujú nielen potreby rozrastajúcej sa ľudskej populácie v mestských aglomeráciách, ale aj aspekty trvalej udržateľnosti a ochrany životného prostredia.
Zaujímavá prednáška o interaktívnom nástroji inVito, ktorý vyvinuli talianski partneri projektu LUMAT CE89, predstavila tento nástroj na báze GISu ako jednu z možností pre aktívnu prácu s verejnosťou v procese komunitného plánovania. InVito vizualizáciou rôznych druhov dát umožňuje širokej verejnosti lepšie porozumieť vzťahom v území a mestskej dynamike a vyjadriť tak svoje predstavy o budúcom rozvoji daného územia, prípadne porozumieť potrebe prijať konkrétne rozhodnutie.
Prednáška na tému Spoluúčasť verejnosti – Interaktívny nástroj InVito
Po stručnom oboznámení sa s konceptom funkčných urbanizovaných oblastí, zmierňovaniu konfliktov záujmov vo využívaní územia a diskusii k úlohe združenia ZOMOT v zabezpečovaní integrovaného rozvoja územia mestskej funkčnej oblasti Trnava bolo odborné dopoludnie uzavreté prednáškou Národného cyklokoordinátora. Peter Klučka z Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky sa vo svojej prednáške venoval aktuálnym aspektom rozvoja nemotorovej a cyklistickej dopravy, najmä legislatívnym a finančným problémom, ktoré v súčasnosti sprevádzajú výstavbu cyklotrás a súvisiacej infraštruktúry na Slovensku. Do diskusie sa zapojili aj starostovia z viacerých obcí mestskej funkčnej oblasti Trnava a potvrdili, že problémy s majetkovo-právnym vysporiadaním pozemkov pri budovaní nových cyklotrás ako aj rozdielna pripravenosť obcí pri zabezpečovaní cyklistického prepojenia v rámci tejto oblasti patria k chronickým neduhom, ktorých riešenie nie je možné očakávať v krátkodobom horizonte. Národný cyklokoordinátor uzavrel svoj príspevok do odborného dopoludnia príkladmi z Nitry, Žiliny, Bratislavy i Trnava, ktoré vďaka podpore cyklodopravy spolu s projektami zdieľaných bicyklov výrazne zmenili svoju tvár a zaradili sa medzi moderné európske mestá, kde sa čoraz viac rozmáha trend kombinovať rôzne formy dopravy.
Prednáška Národného cyklokoordinátora Petra Klučku
Foto: Veronika Majtánová